A look at the regional scene of MMA highlighting the bouts of well-known veterans and rising prospects fighting in promotions not named UFC, Bellator, or WSOF.
This week featured notable wins by Kevin Casey and James Moontasri that led to signings by the UFC. One of the biggest fights of the week included a matchup between top 10 female Flyweight fighters Rosi Sexton and Joanna Jedrezejczyk from the stacked (by regional standards) Cage Warriors 69 event.
June 5
Joshua Aveles (16-10-1, LW#85) def Joe Condon (11-7, LW#409) by UD5 @ KOTC-Slugfest - Highland, CA
Henry Corrales (10-0, FW#115) def Alejandro Garcia (14-8-0-1, FW#262) by R2 TKO(Dr stop) @ KOTC-Slugfest
Diego Arturo Huerto Jaregui (12-3-2, FW#156) def Denilson Silva (8-9) by R1 SUB @ Fusion FC8 - Lima, Peru
June 6
Jiri Prochazka (10-2, LHW#128) def Tomas Penz (11-9) by R1 KO @ GCF28 - Moravia, Czech Rep
Kevin Casey (8-3, MW#92) def Andrew Sanchez (5-1, MW#303) by R1 KO(punches) @ RFA 15 - Culver City, CA
Alan Jouban (9-2, WW#144) def Ricky Legere Jr (18-5, WW#209) by SD3 @ RFA 15
James Moontasri (7-1, WW#289) def Jordan Rinaldi (6-3, WW#482) by R2 KO(punch) @ RFA 15
Click image to view
Chinzo Machida (3-2) def Dmitry Gerasimov (3-2) by UD3 @ RFA 15
Tony Lopez (34-14, HW#84) def Tim Chemelli (10-5, HW#213) by TKO(punches) @ KOTC Canada-Mach 1 - Cold Lake, Alberta, CAN
June 7
Steven Ray (15-5, LW#110) def Curt Warburton (13-5, LW#121) by SD5 @ CWFC 69 - London, England
Jack Marshman (15-5, MW#186) def Bola Omoyele (7-3) by R1 SUB(armbar) @ CWFC 69
Mohsen Bahari (8-1, WW#158) def Ben Alloway (13-6, WW#188) by SD3 @ CWFC 69
Jake Bostwick (15-8-0-1, WW#116) def Simeon Thoresen (17-5, WW#394) by Maj.D3 @ CWFC 69
Jack Mason (28-13, WW#148) def Bruno Carvalho (15-9, WW#266) by SD3 @ CWFC 69
Damir Hadzovic (9-2, LW#116) def Martin Delaney (8-1, LW#338) by UD3 @ CWFC 69
Jack Hermansson (8-2, MW#76) def Norman Paraisy (14-4-2-1, MW#117) by R4 SUB(RNC) @ CWFC 69
Joanna Jedrezejczyk (6-0, FLY#3) def Rosi Sexton (13-5, FLY#7) by R2 KO(punch) @ CWFC 69
Dwayne Lewis (15-9, LHW#55) def David Loiseau (23-11, LHW#80) by UD3 @ WSOF Canada 2 - Edmonton, Alberta, CAN
Josh Hill (10-0, BW#58) def Mike Adams (7-3) by R1 KO(punch) @ WSOF Canada 2
Tim Hague (17-9, HW#140) def Matt Baker (10-7) by R1 TKO(punches) @ WSOF Canada 2
Scott Askham (12-0, MW#50) def Max Nunes (13-2, MW#143) by R3 TKO(punches) @ BAMMA Fight Night - Southhampton, England
Guan Wang (14-1-1, FW#252) def Aliyar Sarkerov (7-4) by R2 TKO(punches) @ RUFF Fu - Shanghai, China
Michal Fijalka (11-4-1, LHW#105) def Nikolai Boyarczuk (1-3) by R1 TKO(punches) @ Berserkers Arena 6 - Poland
Junior Assuncao (15-5, FW#57) def Alejandro Solano Rodriquez (19-10, FW#329) by UD3 @ XFCI 5 - Sao Paulo, Brazil
Alejandro Villalobos (17-3, FW#107) def Felipe Douglas (9-2, FW#289) by R3 SUB(RNC) @ XFCI 5
John Gunderson (35-16-2, WW#267) def Jeff Fletcher (10-9) by R2 TKO(punches) @ RITC 172 - Phoenix, AZ
Viviane Pereira (5-0, FLY#11) def Poliana Botelho (2-1) by UD3 @ Bitetti Combat 20 - Rio de Janeiro, Brazil
Alan Gomes de Castro (4-0, FLY#85) def Thiago Grilo (8-3) by R3 SUB(RNC) @ Bitetti Combat 20
Michal Pasternak (10-0, LHW#96) def Hracho Darpinyan (10-6-1) by UD3 @ PLMMA35 - Pinczow, Poland
June 8
Dileno Lopes (15-1, FLY#48) def Antonio de Almeida (4-6-1) by R1 KO(punch) @ Rei da Selva Combat 3 - Manaus, Brazil
June 11
Anderson Berlingeri dos Santos (11-1, BW#137) def Michel de Oliveira (0-3) by R1 SUB(RNC) @ Circuito de Lutas - Sao Paulo, Brazil